Papież Franciszek zwołał szczyt ws. pedofilii w kościele! -WAŻNE INFORMACJE!

Katoliccy przywódcy z całego świata zbierają się na nadzwyczajny szczyt, by zająć się skandalami kołyszącymi kościół.

Papież Franciszek obiecał, że "konkretne działania" zostaną podjęte przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci przez księży katolickich podczas nadzwyczajnego szczytu biskupów w Rzymie.

Papież zwołał przywódców katolickich z całego świata na czterodniowe spotkanie, aby zająć się skandalami, które zniszczyły wiarygodność Kościoła w USA, Irlandii, Chile, Australii i innych krajach w ciągu ostatnich trzech dekad.


"W obliczu plagi molestowania seksualnego popełnionego przez ludzi Kościoła przeciwko nieletnim, chciałem wyciągnąć do ciebie rękę", Papież Franciszek powiedział zebranym biskupom i szefom zakonów.
Poprosił ich, aby "wsłuchali się w wołanie małych, szukających sprawiedliwości".

Papież Franciszek, otwierając konferencję liczącą blisko 200 uczestników audytorium watykańskiego, dodał, że ofiary zasługują na "konkretne i skuteczne środki", a nie zwykłe potępienia.Poszkodowani mieszali się w odpowiedzi, niektórzy wyrażali ostrożny optymizm, a inni mówili, że jest już za późno.

Kardynał Rubén Salazar Gómez z Bogoty powiedział, że szkoda wyrządzona została w kraju, w dużej mierze dlatego, że biskupi zamknęli się w duchowej mentalności i niektórzy sądzili, że mogą działać bezkarnie.
"Pierwsi wrogowie są w nas, wśród nas, biskupi, kapłani i osoby konsekrowane, którzy nie spełnili naszego powołania" - powiedział "Musimy rozpoznać, że wróg jest w środku".

Papież i uczestnicy obejrzeli wideo z pięcioma ofiarami, z których większość chciała pozostać anonimowa, opowiadając bolesne historie o nadużyciach i zatajaniu.

"Od 15 roku życia miałem kontakty seksualne z księdzem" - powiedziała kobieta.

"Trwało to 13 lat, zaszłam w ciążę trzy razy i kazał mi wykonać aborcję trzy razy, po prostu dlatego, że nie chciał używać prezerwatyw ani środków antykoncepcyjnych."

Juan Carlos Cruz, chilijczyk, powiedział na wideo, że kiedy zgłosił nadużycie władzom religijnym, był traktowany jak kłamca i wróg Kościoła.

"Wy jesteście doktorami duszy, a jednak z rzadkimi wyjątkami, przekształciliście się - w niektórych przypadkach - w morderców duszy, w morderców wiary" - powiedział."Cóż za straszna sprzeczność." Kardynał Luis Tagle z Filipin wpadł w łzy, czytając przemówienie, w którym przyznano: "Rany zostały zadane nam, biskupom, ofiarom".


Została wydana lista 21 "punktów refleksji" napisanych przez papieża. Po pierwsze, każda diecezja powinna mieć "praktyczny podręcznik" na temat kroków, które należy podjąć, gdy pojawią się przypadki.
Obejmowały one działania, takie jak informowanie władz cywilnych o istotnych oskarżeniach zgodnie z lokalnym prawem i upewnianie się, że osoby niebędące duchownymi biorą udział w dochodzeniach kościoła dotyczących nadużyć.

"Złożenie podręcznika po całym tym czasie jest śmieszne", powiedział Peter Isely, który był maltretowany przez księdza jako chłopiec, a teraz kieruje grupą wsparcia Ending Clergy Abuse.
Większość z 21 punktów jest już praktykowana w krajach takich jak Stany Zjednoczone.
W Irlandii skandal wykorzystywania seksualnego zniszczył władzę Kościoła, który cztery dekady temu zdominował społeczeństwo. W ciągu ostatnich czterech lat wyborcy zatwierdzili aborcję i małżeństwa homoseksualistów, przeciwstawiając się Watykanowi.
W Chile wszyscy biskupi w kraju złożyli w zeszłym roku rezygnację papieżowi z powodu powszechnego zatuszowania. Papież Franciszek przyjął siedem rezygnacji i odrzucił dwóch innych z kapłaństwa.


Raport wydany przez wielką ławę przysięgłych w Pensylwanii w zeszłym roku ujawnił, że księża molestowali seksualnie około 1000 osób przez siedem dekad w tym samym stanie USA.

Przed rozpoczęciem konferencji niektóre grupy ofiar stwierdziły, że wydarzenie to było próbą oczyszczenia wizerunku 1.3 miliarda członków Kościoła.
Ale Anne Barrett-Doyle z bishopaccountablity.org, która śledzi przypadki nadużyć na całym świecie, powiedziała, że ​​była mile zaskoczona uwagami wstępnymi papieża.
"Powiedzieli, że to będzie sesja nauczycielska, ale teraz mówi o konkretnych środkach. To dobrze, ale zobaczmy, jak to się skończy ", powiedziała Reuterowi.

Koniecznie udostępnij!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz