Dwóch francuskich żołnierzy zabitych przez terrorystów

Francuscy żołnierze Cedric de Pierrepont po lewo i Alain Bertoncello zabici podczas opeacji.

Siły francuskie uwolniły czterech zakładników, w tym amerykańskiego i południowokoreańskiego, podczas nocnej akcji ratunkowej w Burkina Faso, w której zginęło dwóch żołnierzy, według oświadczenia francuskiego Pałacu Elizejskiego w piątek.

Amerykańscy wojskowi poparli operację kierowaną przez Francję między czwartkiem a piątkiem w północnym regionie Sahelu. Oświadczenie Elysee dodało, że dwóch zakładników to obywatele francuscy, nazwani Patrick Picque i Laurent Lassimouillas.

Tożsamość porywaczy jest nadal nieznana, a zakładnicy amerykańscy i południowokoreańscy, którzy są kobietami, pozostają bezimienni.

Picque i Lassimouillas zostali porwani 1 maja podczas pobytu w sąsiednim Benin, kraju zachodnioafrykańskim. Według Elysee ich przewodnik safari został znaleziony martwy w Parku Narodowym Pendjari, a ich pojazd został spalony, donosi Reuters.

 

 

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian „zasalutował ofiarę” żołnierzy zabitych w walce i wyraził „kondolencje dla rodzin i bliskich” w oddzielnym oświadczeniu wysłanym do CNN.

Jeden z urzędników amerykańskich powiedział, że jego wsparcie miało formę napowietrznych wywiadów, obserwacji i rozpoznania. Urzędnik dodał, że żołnierze amerykańscy nie uczestniczyli bezpośrednio w rzeczywistej części operacji.

Francuski minister sił zbrojnych Florence Parly podziękował amerykańskim sojusznikom za „cenne wsparcie” podczas ratunku.

W oświadczeniu wydanym w piątek podziękowała „Beninowi i Burkinie za współpracę”, dodając: „Dziękujemy za cenne wsparcie naszych amerykańskich sojuszników w prowadzeniu tej operacji”.

Parly również złożył hołd dwóm francuskim oficerom i określił biorców zakładników jako „terrorystów”.

W sobotę francuski prezydent Emmanuel Macron powita uwolnionych zakładników francuskich i południowokoreańskich podczas ceremonii w bazie francuskich sił powietrznych Villacoublay, na południe od Paryża, podało CNN.
W przyszłym tygodniu złoży specjalny hołd żołnierzom podczas ceremonii w historycznym Les Invalides, kompleksie wojskowych muzeów i zabytków w Paryżu, który był pierwotnie domem dla emerytów weteranów wojennych.

Nękani przemocą

Burkina Faso, północno-zachodni afrykański kraj, został w ostatnich miesiącach dotknięty przemocą ekstremistyczną, ponieważ islamskie grupy terrorystyczne poszerzają swój zasięg.

Liczba gwałtownych incydentów w kraju powiązanych z lokalnymi oddziałami al Kaidy i ISIS wzrosła z 24 w 2017 r. Do 136 w 2018 r., Według raportu Africa Center for Strategic Studies.

W obliczu wzmożonej przemocy około 2000 żołnierzy z ponad 30 krajów afrykańskich i zachodnich przybyło do Burkina Faso, aby wziąć udział w dużym ćwiczeniu wojskowym na początku 2019 r., Którego celem było zwiększenie współpracy regionalnej, bezpieczeństwa i interoperacyjności.

W kwietniu Departament Stanu USA zaktualizował swoje porady dotyczące podróży dla 35 krajów, w tym Burkina Faso, o nowy wskaźnik, aby podkreślić ryzyko porwania i wzięcia zakładników.

Źródło: cnn.com
Koniecznie udostępnij!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz